Latest News

2013 Trophies

 

Sailor Crew Pos'n Race Cup
         
Jamie Finlay   1st First Race of Season Ian Drummond
         
Cliff English   1st Morning (Early) Cup
Jamie Finlay   2nd was  
Jason Riby   3rd Slow Handicap Race 1  
         
Phil Hagan   1st Afternoons (Early) Millenium Shield
Kieran Graham   2nd was  
Alex Collins   3rd Slow Handicap Race 2  
         
Jason Riby   1st Morning (Late) Millenium Plate
Karl Milford   2nd was  
Les Perry   3rd Slow Handicap Race 3  
         
Jason Riby   1st Afternoons (Late) Millenium Salver
Eve English   2nd was  
Les Perry   3rd Slow Handicap Race 4  
         
Jason Riby   1st Slow Handicap Wednesday Evening Malcolm Dixon
Cliff English   2nd Slow Handicap Wednesday Evening  
Steve Lowe   3rd Slow Handicap Wednesday Evening  
         
Jason Riby   1st Morning Sprints (early) Vaux Trophy Tankard
Cliff English   2nd was  
Niall Graham   3rd Series 3 AM / Fast Handicap Race 1  
         
Jason Riby   1st Morning Sprints (Late) Presidents Cup
Cliff English   2nd was  
Steve Lowe   3rd Series 3 PM / Fast Handicap Race 2  
         
Kieran Graham   1st Laser Morning Early Vic May Trophy
Phil Hagan   2nd was  
David Robertson   3rd Laser Series 1 AM + PM  
         
Kieran Graham   1st Laser Morning Late Glass Bowl
Andrew Grieve   2nd was  
Alex Collins   3rd Laser Series 2 AM + PM  
         
Phil Hagan   1st Laser Afternoon Early Bob Hopwood
Kieran Graham   2nd was  
Alex Collins   3rd Laser Series 3 AM + PM  
         
Fiona Gill   1st Laser Afternoon Late Shield 
David Mills   2nd was  
Gavin Sharp   3rd Laser Race 4  
         
Phil Hagan   1st Laser Wednesday Evening Rose Bowl
Andrew Grieve   2nd Laser Wednesday Evening  
David Robertson   3rd Laser Wednesday Evening  
         
Bob Newby Elizabeth O'Neill 1st Miracle Wednesday Evening Leyland Paint Pot
Barry Finlay Josh Glen 2nd Miracle Wednesday Evening  
No Qualifiers   3rd Miracle Wednesday Evening  
         
Jason Riby   1st Mouth of Tyne Sunday Mouth of Tyne Trophy
         
Simon Weatherspoon   1st Nut Cracker Winter Series Nut Cracker Shield
Kevin Vials   2nd Nut Cracker Winter Series  
Jason Riby   3rd Nut Cracker Winter Series  
         
Simon Weatherspoon   1st  Icicle Winter Series Silver Sail
Kevin Vials   2nd  Icicle Winter Series  
Jason Riby   3rd  Icicle Winter Series  
         
David Robertson   1st Boxing Day Race Cup
         
Cliff English   1st Pursuit Race 1 & 2 (Sept) Allen Henderson
Phil Hagan   2nd Pursuit Race 1 & 2 (Sept)  
Jason Riby   3rd Pursuit Race 1 & 2 (Sept)  
         
Alex Collins   1st Pursuit Race RNLI  Hilda Nelson
Alan Manson Helen Scott 2nd Pursuit Race RNLI   
Simon Thorpe   3rd Pursuit Race RNLI   
         
Jason Riby   1st Sailor of the Year Littlehaven Handicap Trophy
Cliff English   2nd Sailor of the Year  
Niall Graham   3rd Sailor of the Year  
         
Niall Graham     Seamanship Port of Tyne Trophy
Mike Collins     Broken Boat Mast Section 
Andy Anderson     Capsize Upturned Upturned Wooden OK 
Andy Anderson     Most Improved Sailor Tankard

 

Latest Events

Sun Oct 08 @11:00AM -
Sunday Club Sailing
Sun Oct 15 @11:00AM -
Sunday Club Sailing
Mon Oct 16 @ 7:30PM -
Committee Meeting
Sun Oct 22 @11:00AM -
Sunday Club Sailing
Sat Oct 28 @ 7:00PM -
Curry & Music Evening
Sun Oct 29 @11:00AM -
Sunday Club Sailing
Sun Nov 05 @11:00AM -
Frostbite
Sun Nov 05 @ 2:30PM -
AGM
Sun Nov 12 @11:00AM -
Frostbite
Sat Nov 18 @ 7:00PM - 11:30PM
Annual Dinner Dance